Eldugult a WC az albérletben - ki fizeti a költségeket?
Ha egyedül nem jártunk sikerrel, akkor sem a duguláselhárítót kell elsőként hívnunk, hanem a bérbeadót és a közös képviselőt. Innen lesz aztán bonyolult az ügy.
Nincs kérdés, ha van erre vonatkozó megállapodásunk a tulajdonossal, akkor természetesen az ott rögzítettek alapján járjunk el. Ha a tulajdonos vagy főbérlő kiértesített szakembere nem ér rá, és az általunk kihívott szakember esetleg drágábban dolgozik mint a bérbeadó által preferált mester, akkor bizony adódhatnak problémák az elszámolás során. Mindenképpen kérjünk számlát az elvégzett szolgáltatásról, de még fontosabb az előzetes tájékozódás a későbbi viták elkerülése érdekében.
Ha a bérlő hibájából következett be a dugulás, értelemszerűen ő az, aki fizeti a költségeket. Ha a hibaelhárítás folyamán derül ki, hogy a meghibásodás a lakás területén kívül keletkezett, akkor a közös költség hivatott fedezni a szervizelés költségeit.
Ugyanis, ha az elöregedett csövek hibájából, vagy ha a lakáson kívül eső ponton alakul ki a probléma, akkor sem a bérlőt, sem a bérbeadót nem terheli külön költség a duguláselhárításból adódóan, hisz önhibájukon kívül történt a meghibásodás.
Lényeges még, hogy amennyiben társasházban található a bérlemény, a tulajdonos után a közös képviselőt értesítsük, aki általában egyből tudja melyik szakembert hívja. Legcélszerűbb tehát, ha nem hívunk saját magunk szakembert, mert előfordulhat, hogy nem tudjuk elszámolni a kapott számlát a tulajdonossal vagy az illetékes lakásfenntartóval.
Akár így, akár úgy kell eljárni, a dugulás elhárításáig pedig mindenki tartsa vissza...